Technoplaneta – šifrovací hra pro děti

Řešení pro Úkol 3-2 – Puntíková matematika

Dnešní lekce:

B + E = H
G − I = E
T ⋅ P = S
(G + K) ⋅ V = L
X − K + I = O

Domácí úkol na příští pondělí:

R − I =
W − X + L =
(∑A…Z) − Z =
L + G − S =
V − (X ⋅ L) =
(L − A) + (L − U) =
E2 =
Y − [R − (Q − G + B)] =
F + L =
N xor I =
Q − S =
K ⋅ T + Y + N ⋅ J ⋅ P =
P − A =

Řešení

Když je to puntíková matematika, tak kde vzít puntíky, s nimiž se má počítat? Určitě vás napadlo se podívat do šifrovacích pomůcek, široko daleko jediné zajímavé puntíky jsou Braillovo písmo.

Odtud už je jen krůček k logickým operacím. Při sčítání vezmeme ty puntíky, které se nacházení alespoň v jednom operandu. Při odčítání vezmeme levé písmeno a odmažeme z něj puntíky, které se nacházejí v písmenku napravo. Operace v závorkách mají přednost tak, jako v normální matematice. Když si tato pravidla vyzkoušíte na ukázkových příkladech, snadno odhalíte, že vodorovný pruh nakreslený nad písmenky představuje negaci, tj. výsledné puntíky vymažeme a puntíky uděláme z původně prázdných míst. V zadání najdete ještě několik ošklivůstek pro zpestření, znaménko ∑ (suma) představuje součet uvedených písmenek, zkrátka sečtením všeho ám vyjdou samé puntíky. Druhá (ani jakákoliv jiná) mocnina znak E nijak nezmění a nakonec si můžete vyzkoušet i operaxi xor, která vyrobí puntíky tam, kde se levý a pravý operand liší, naopak tam, kde je v obou puntík nebo v obou mezera, tak ve výsledku puntík není.

Řešením je Orient Express, což byl luxusní vlak spojující západní Evropu s Balkánským poloostrovem. Proslulost mu zajistil mj. i román Agathy Christie, ve kterém Hercule Poirot řeší vraždu ve vlaku. Věděli jste, že v novodobé historii párkrát přijel i do Prahy?