Technoplaneta – šifrovací hra pro děti

Úkol 5-2 – Stránka z katalogu

Togerher z týmu Together středa, 22. duben, 12.34

Ťažko sa nám rozlúšila tá azbuka, kôli tomu rusku nám stále vychádzalo ,,adrecát". Inak veľmi pekná šifra :-)

Jakub z týmu 5sten sobota, 25. duben, 14.46

No, pekné. Nemali sme to hneď, no robil som navlas toto isté so značkami daného tovaru z tej krajiny. Zo začiatku to nebol problém - Iľjušin, Liebherr, Fiskars, LEGO (kocky z Dánska) sa dali nájsť. No kačičky z Talianska a rumunské lopty/pláž už začali robiť problémy. Potom došlo to "aha", že je to (moment AHA u nás býva takýto) omnoho jednoduchšie ako sme si mysleli. a riešenie bolo na svete. Adrecát bol aj u nás no potom som si uvedomil, že je to S.

Pavel Čejka sobota, 2. květen, 12.52

Tedy nečekali jsme, že někdo bude zkoušet hledat značky, ale jen tak mimochodem, bagr je Caterpillar, kleště Festa, lokomotiva je ČKD BS-80 ... ostatní netuším ani náznakem :-)

Nicméně, zkoušel jsem překládat i ze slovenštiny, takže jsem rád, že to nakonec šlo bez potíží.

Potíže s azbukou jsme možná maličko podcenili (osobně jsem zvyklý číst azbuku a nenapadlo mne přemýšlet nad tím, že se některá písmenka vzhledem podobají latince), ale opravdu šlo o význam, ne vzhled písmenka. Ostatně stejně jsme to dělali s řeckou abecedou i s japonskou katakanou.

Ráchel sobota, 2. květen, 19.26

Přímo se vzhledem písmenka pracovala (diskusně) fenomenální šifra Jablíčka k nakousnutí roku 2012. Tam nás naopak mátlo, že se slova neměla převádět do latinky, přišlo nám to přirozené. Překlady, zdá se, nemají variantu, která by byla intuitivní pro všechny :-).

Upraveno 2.5.2015 19.29

Filip z týmu Útvar rychlého nasazení neděle, 10. květen, 12.10

Jablíčka zůstávají legendou, nikdy jindy žádná diskuse nepřekonala Volnou diskusi. :-)

Jakub z týmu LightSpeed středa, 6. květen, 6.57

Měl jsem taky nápad na značky, než jsem si uvědomil kolik je v Rusku výrvýrobcú letadel nebo vlaků v ČR. Naštěstí můj kamarád filofilip mněl lepší nápad

Filip z týmu Útvar rychlého nasazení neděle, 10. květen, 12.12

Já taky hledal značky, z Polska to našlo rýpadlo Mascus, kleště Fiskars, ... vlak jsem nebral jako vlak, ale jako vláček - hračku. Al taky jsem se s tím daleko nedostal.